ΑρχικήΔράσειςΣχολικές ΓιορτέςΤο Σχολείο Μας

Δεν ξεχνάμε!!!

Το Πολυτεχνείο ζει! Στο μυαλό και στις καρδιές μας!! Το βίωσαν οι μαθητές κι οι μαθήτριες μας με έναν διαφορετικό τρόπο στη φετινή επέτειο…Μετά τη σημαντική ιστορική αναδρομή ξεκίνησε η μεγάλη πορεία του Πολυτεχνείου… Στη γειτονιά γύρω από το σχολείο μας ακούστηκαν συνθήματα όπως ´Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία ´ και ´Ζήτω η Δημοκρατία ´, ώσπου οι μαθητές και μαθήτριές μας συναντήθηκαν με τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, για να αποδώσουν από κοινού φόρο τιμής στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Πολυτεχνείου.Ακολούθησε ο ενημερωτικός διάλογος μεταξύ των μαθητών και μαθητριών των μικρών και των μεγάλων τάξεων αναφορικά με τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.Με αξιοπρόσεκτη προσήλωση άκουγαν οι μικροί μας φίλοι ό,τι είχαν να τους διηγηθούν οι μαθητές και μαθήτριες των μεγάλων τάξεων για τα γεγονότα των ημερών στην εξέγερση του Πολυτεχνείου.