ΑρχικήΔράσειςΜαθητικές ΕργασίεςΠολιτιστικές ΔράσειςΤάξη Ε

Παρίσι- Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Πυρετώδεις ετοιμασίες για την επιτυχή διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, μεγάλη η ανυπομονησία των κατοίκων της πόλης μας για την υποδοχή της Ολυμπιακής φλόγας και οι μαθητές και  μαθήτριες του σχολείου μας δηλώνουν έτοιμοι/ες να παρακολουθήσουν το σημαντικό  αυτό  γεγονός .

Οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄τάξης  σε συνεργασία με την καθηγήτρια των Γαλλικών κυρία Μαρία Εφεντάκη χάρισαν φτερά στη φαντασία τους και το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους αποτυπώθηκε με επιτυχία.

Ένα συλλογικό έργο έρχεται να μας θυμίσει πόσο σημαντικό είναι ειδικά φέτος το μήνυμα των Ολυμπιακών Αγώνων: Η περίοδος που σταματάνε παγκοσμίως οι πολεμικές συρράξεις!

Βιώνοντας την απειλή του πολέμου ευχόμαστε εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες  μία επιτυχή διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων ,σε όλους/όλες τους/τις αθλητές/τριες καλή διασκέδαση και επιτυχία σε κλίμα συναγωνισμού και αλληλοϋποστήριξης.

Ας στείλουν αυτοί οι αγώνες σε όλους τους λαούς το μήνυμα, ότι η πρόοδος ενός πολιτισμού γίνεται εφικτή μόνο σε καιρούς ειρήνης.