ΑρχικήΔράσειςΕκδηλώσεις/Ημερίδες

Εκπαιδευτικό τριήμερο (29-31 Μαρτίου) για τις διακρίσεις

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού τριημέρου (29-31 Μαρτίου) που οργανώθηκε στο Ρέθυμνο από τους Δρόμους Συμπερίληψης με στόχο την ενεργό δράση απέναντι στις διακρίσεις στην εκπαίδευση, τα Δίκτυα Συνεργατικών Σχολείων Χανίων και Ηρακλείου με την παιδαγωγική Φρενέ, εμψύχωσαν το βιωματικό εργαστήριο «Είμαι παιδί και έχω δικαιώματα» για παιδιά 6-12 ετών.

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, το οποίο φιλοξενήθηκε στο σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν ομαδικές δράσεις με τα παιδιά (34 στο σύνολο) αξιοποιώντας 3 βιβλία: «Η Αλίκη βρήκε το όνομά της» της Ιωάννας Γιαννακοπούλου, «Παιδιά που μετακινούνται» του Αντώνη Παπαθεοδούλου και το «Έχω δικαίωμα; Έχω δικαίωμα!» του Πάνου Χριστοδούλου.

Παιδιά και εκπαιδευτικοί γίναμε ένα και γύρω από μια υδρόγειο διαβάσαμε, προβληματιστήκαμε, παίξαμε, δραματοποιήσαμε, ζωγραφίσαμε, εκφράσαμε τις απόψεις μας στην ολομέλεια αλλά και στο ραδιόφωνο και φτιάξαμε μικρά βιβλία για τα δικαιώματα. Σημείο αναφοράς για όλες τις δράσεις αποτέλεσε ένα βιβλίο μεγάλων διαστάσεων με τίτλο “Είμαι παιδί, είσαι παιδί, είναι παιδί. Έχω δικαίωμα, έχουμε δικαιώματα”, το οποίο φιλοτεχνήθηκε από τους εκπαιδευτικούς, ζωντάνεψε όμως από τα παιδιά που το εμπλούτιζαν καθ’ όλη τη διάρκεια του εργαστηρίου με τις ζωγραφιές και τις σκέψεις τους.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το γενναιόδωρο κέρασμα προς όλους/όλες τους/τις συμμετέχοντες.

Ελπίζουμε να έχουμε σύντομα ξανά την ευκαιρία να απολαύσουμε μια αντίστοιχη ποικιλόμορφη και πολυδιάστατη βιωματική εμπειρία.