ΑρχικήΔράσειςΕκπαιδευτικές ΕπισκέψειςΤάξη Β

Οι μικροί βιβλιοθηκονόμοι εν δράσει…

Μια ηλιόλουστη μέρα διάλεξε η Β’ τάξη, για να επισκεφτεί τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ρεθύμνου. (Πήγαμε με τα πόδια, αφού η Βιβλιοθήκη είναι δίπλα σχεδόν στο σχολείο μας.)

Εκεί μας περίμενε η κυρία Μαρία (Κουφάκη) που είναι βιβλιοθηκονόμος και μας ξενάγησε στους χώρους της βιβλιοθήκης. Μετά πήγαμε στο παιδικό αναγνωστήριο, όπου μας μίλησε αρχικά για την σωστή συμπεριφορά μας στους χώρους της βιβλιοθήκης. Μάθαμε, ότι η Βιβλιοθήκη μας είναι μία από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες στην Ελλάδα κι έχει περίπου 70.000 βιβλία. Μετά μας εξήγησε τα χαρακτηριστικά ενός βιβλίου και πώς πρέπει να τα προσέχουμε.

Αφού κάναμε το διάλειμμά μας στην αυλή της Βιβλιοθήκης, ήρθε ο κύριος Μιχάλης (Λαμπαθάκης) και μας παρουσίασε το διασκεδαστικό βιβλίο του «’Ενας δράκος στον κήπο». Αφού γνωρίσαμε τον ήρωα του βιβλίου και διαβάσαμε τις περιπέτειές του, ζωγραφίσαμε το δικό μας δράκο και τον πήραμε μαζί μας.

Μετά από αυτή τη συναρπαστική, χαρούμενη και διαφορετική μέρα στη Βιβλιοθήκη μας, ευχαριστήσαμε και αποχαιρετήσαμε την κυρία Μαρία και τον κύριο Μιχάλη και γυρίσαμε στο σχολείο μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης