ΑρχικήΔράσειςΕκπαιδευτικές Επισκέψεις

Εκδρομή στο Αρκάδι – Μέρα υπαίθριας εκπαίδευσης

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου πήγαμε εκδρομή στο Αρκάδι. Φύγαμε από το σχολείο , όλες οι τάξεις, με πούλμαν.

Μας άρεσε πολύ η διαδρομή, γιατί είδαμε δέντρα σε διάφορα χρώματα, ένα γκρεμό με πολλούς θάμνους κι ελιές.

Μόλις φτάσαμε φάγαμε λίγο και μετά ξεκίνησε η ξενάγηση στη Μονή Αρκαδίου. Είδαμε την εκκλησία, την πυριτιδαποθήκη, το δέντρο με το βόλι, ένα κελί μοναχού και το μουσείο.

Μάθαμε, ότι στις 7 Νοεμβρίου 1866 κλείστηκαν στο μοναστήρι πολλοί Κρητικοί, γυναίκες με παιδιά και ηλικιωμένοι, για να μην τους σκοτώσουν οι Τούρκοι. Για να σωθούν ανατινάχθηκαν στην πυριτιδαποθήκη.

Μετά πήγαμε στην παιδική χαρά και κάναμε πικ νικ. Αφού παίξαμε αρκετή ώρα, κάναμε διάφορες κατασκευές με φύλλα, χώμα και νερό. Περπατήσαμε στο δάσος με τις βελανιδιές, μαζέψαμε φύλλα δέντρων (βελανιδιές, χαρουπιές κι ελιές) και βελανίδια, μιλήσαμε γι΄αυτά τα δέντρα και ζωγραφίσαμε με ξυλάκια στο χώμα.

Μας άρεσε πολύ η εκδρομή. Εντύπωση μας έκανε η σφαίρα στο δέντρο, η πυριτιδαποθήκη, το μανιτάρι πάνω στο δέντρο και… η στρουθοκάμηλος.

Οι μαθητές/ριες της Β’ Τάξης!

Περιήγηση στην Μονή

Μοιραστήκαμε το υγιεινό πρωινό που είχαμε φτιάξει

Ξεκουραστήκαμε κάτω από τη σκιά των δέντρων και νιώσαμε τη ζεστασιά του ήλιου

Φτιάξαμε  κολλάζ με  φύλλα και ζωγραφική