ΑρχικήΔράσειςΠολιτιστικές Δράσεις

Η ημέρα κατά τα βίας & του σχολικού εκφοβισμού είναι κάθε μέρα

Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας που έχει καθιερωθεί για την ευαισθητοποίηση κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού στις 6 Μαρτίου, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ρεθύμνου, διοργάνωσε τη δράση «Ανακαλύπτοντας τις φωτεινές πλευρές του εαυτού μας», σε διάφορα σημεία της πόλης του  Ρεθύμνου.

Η σχολική κοινότητα του 7ου  Δημοτικού Σχολείου, συμμετέχοντας στη δράση αυτή, πέρα από δραστηριότητες που σχετίζονται με ζητήματα σχολικής βίας και εκφοβισμού (όπως ταινίες, κείμενα, ομιλίες, δραματοποιήσεις, κ.α.) οι οποίες αποτελούν μέρος της ευρύτερης εκπαιδευτικής διαδικασίας,  πραγματοποίησε δρώμενο με αφετηρία το σχολείο μας και κατάληξη την Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Α’ και της Στ’ τάξης, συνοδεία των εκπαιδευτικών τους,  ξεκίνησαν μια πορεία από το σχολείο, κρατώντας πλακάτ με ζωγραφιές και συνθήματα που οι ίδιοι/-ες  φιλοτέχνησαν, ενημερώνοντας τους περαστικούς για τη σημασία της ευαισθητοποίησης όλων, απέναντι σε φαινόμενα βίας. Τα συνθήματα επίσης ήταν γραμμένα  στα ελληνικά, στα αγγλικά, τα γερμανικά και τα γαλλικά δηλαδή σε όλες τις γλώσσες που διδάσκονται τα παιδιά στο σχολειό καθώς η βία δε γνωρίζει κανένα σύνορο.

ομάδες δημιούργησαν με τα σώματά  τους παγωμένες εικόνες με «άσχημες και επιθετικές συμπεριφορές» ενώ οι άλλες 2 ομάδες έκαναν παγωμένες εικόνες που έδειχναν  «ευγενικές, φιλικές και υποστηρικτικές συμπεριφορές»  που πρέπει όλοι μας να προσπαθούμε να υιοθετούμε στο κοινωνικό μας περιβάλλον.Πίσω από κάθε ομάδα, υπήρξε ως «τοίχος προστασίας» μια ομάδα των μεγάλων μαθητών και μαθητριών της Στ’ τάξης , κρατώντας  πανό με τα ανάλογα συνθήματα.

Στόχος της δράσης των παιδιών μας και των εκπαιδευτικών του  σχολείου μας ήταν μέσα από τη βιωμένη εμπειρία να επαναορίσουμε  την έννοια της βίας. Να «μιλήσουμε» δυνατά και στο δημόσιο χώρο και να θυμίσουμε  ότι η βία δεν είναι μόνο σωματική αλλά παίρνει πολλές μορφές. Είναι ψυχολογική, συναισθηματική, πνευματική, λεκτική, σεξουαλική, εργασιακή, πολιτική, κοινωνική .

Ως εκπαιδευτικοί  αγωνιζόμαστε καθημερινά να διατηρήσουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες μας  την ελπίδα ότι  μπορούν να ζήσουν  σε μια πιο ανθρώπινη και αλληλέγγυα κοινωνία. Προσπαθούμε να ενδυναμώσουμε  τα παιδιά μας να αποκτήσουν την  ψυχική ανθεκτικότητα που   χρειάζεται για να μπορούν να αποτρέπουν αλλά και  να αντιστέκονται σε φαινόμενα σχολικής βίας  και παρενόχλησης και ταυτόχρονα να προασπίζονται  αρχές και αξίες    με στόχο τον  σεβασμό της αξιοπρέπειας και της προσωπικότητας  κάθε ανθρώπου.

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του 7ου ΔΣ Ρεθύμνου