ΑρχικήΔράσειςΕικαστικές ΔημιουργίεςΜαθητικές Εργασίες

Κύριε Καντίνσκι, ζωγραφίστε μας ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο…

Πώς θα ζωγράφιζαν άραγε κορυφαίοι ζωγράφοι όπως ο Μονέ, ο Γουόρχολ ή ο Πικάσο ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο; Ποια χρώματα και ποια σχήματα θα επέλεγαν;

Αυτές τις ερωτήσεις προσπάθησαν να απαντήσουν οι μαθητές διαφόρων τάξεων, αποτυπώνοντας τις πληροφορίες για τη ζωή και το έργο των μεγάλων δημιουργών σε ομαδικές εργασίες.

Andy Warhol , Άντυ Γουόρχολ (1928 – 1987)

Αμερικανός ζωγράφος, γλύπτης, κινηματογραφιστής, εκπρόσωπος του κινήματος ποπ αρτ.

Joan Mirό, Ζουάν Μιρό (1893-19830)

Καταλανός ζωγράφος, γλύπτης και κεραμοποιός, σημαντικός εκπρόσωπος του υπερρεαλισμού τον 20ο αιώνα

Pablo Picasso, Πάμπλο Πικάσο (1881 – 1973)

Ισπανός ζωγράφος, γλύπτης, χαράκτης, ποιητής και σκηνογράφος, εκπρόσωπος του υπερρεαλισμού, του Κυβισμού και Μεταϊμπρεσιονισμού.

Jackson Pollock, Τζάκσον Πόλοκ, (1912 – 1956)

Αμερικανός ζωγράφος, από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του αφηρημένου εξπρεσιονισμού.

Henri Matisse, Ανρί Ματίς (1869 – 1954)

Γάλλος ζωγράφος, γλύπτης, χαράκτης, σκιτσογράφος, σημαντική μορφή της μοντέρνας τέχνης, ιδρυτής του κινήματος του φωβισμού.

Piet Mondrian, Πητ Μοντριάν (1872 – 1944)

Ολλανδός ζωγράφος, σημαντικός εκπρόσωπος της μοντέρνας τέχνης τον 20ο αιώνα, συνιδρυτής του κινήματος του νεοπλαστικισμού.

Wassily Kandinsky,  Βασίλι Καντίνσκι (1866 – 1944)

Ρώσος ζωγράφος, θεωρητικός της τέχνης, γλύπτης, σκηνογράφος, πρωτοπόρος της αφηρημένης τέχνης (εξπρεσιονισμός, συμβολισμός, Μπάουχαους)

Paul Klee, Πάουλ Κλεε (1879 – 1940)

Γερμανο-Ελβετός ζωγράφος, συνέβαλε στη διαμόρφωση πολλών καλλιτεχνικών τάσεων της μοντέρνας τέχνης, υπήρξε δάσκαλος στη σχολή Μπάουχαους.

Georges–Pierre Seurat, Ζωρζ Σερά (1859 -1891)

Γάλλος ζωγράφος, σκιτσογράφος, εισηγητής του πουαντιγισμού (στιγματογραφία) και του νεοϊμπρεσιονισμού.